ОКВЕД 2017 підбираємо коди видів діяльності

19.02.2017

КВЕД 2017 – підбираємо коди видів діяльності

Переглядів: 528850

Підбір кодів КВЕД при заповненні заяви на реєстрацію ІП або ТОВ може здатися заявнику справжнім каменем спотикання. Деякі професійні реєстратори навіть вказують таку послугу окремим рядком у своєму прейскуранті. На ділі ж підбору кодів КВЕД варто відвести вельми скромне місце в переліку дій бізнесмена-початківця.

Якщо труднощі з підбором кодів все-таки виникають, то ви можете отримати безкоштовну консультацію за КВЕД, але для повноти картини, в тому числі ознайомлення з ризиками, пов’язаними з вибором кодів, рекомендуємо вам прочитати цю статтю до кінця.

Що таке коди КВЕД?

Коди КВЕД — це статистичні відомості, які призначені для того, щоб повідомити державним органам, чим саме планує займатися новий суб’єкт підприємницької діяльності. Вказують коди згідно із спеціальним документом — Загальноросійському класифікатору видів економічної діяльності, який і дав назву абревіатурі «КВЕД».

У 2017 році діє лише одна редакція класифікатора — КВЕД-2 (інша назва КВЕД-2014 або ОК 029-2014 (КДЕС ред. 2)). Класифікатори редакцій КВЕД-1 (інша назва КВЕД-2001 або ОК 029-2001 (КДЕС ред. 1)) та КВЕД-2007 або ОК 029-2007 (КДЕС Ред. 1.1) втратили чинність з 1 січня 2017 року.

Якщо заявник впише в заяву коди не того Класифікатора, то отримає відмову в реєстрації, тому будьте уважні! Тим, хто буде заповнювати заяву з допомогою нашого сервісу, хвилюватися не треба, ми провели своєчасну заміну КВЕД-1 на КВЕД-2. Документи будуть заповнені коректно.

При виборі кодів КВЕД потрібно також врахувати, що певні види діяльності потребує ліцензування, їх повний перелік наведено в статті Ліцензовані види діяльності (список 2016-2017 року) .

Структура КВЕД

Класифікатор КВЕД — це ієрархічний список видів діяльності, розбитий на розділи з латинськими буквеними позначеннями від A до U. От так виглядає структура розділів КВЕД 2:

Розділи ОКВЕД:

Літерні назви розділів не застосовують у формуванні кодів КВЕД. Класифікація коду відбувається всередині розділу в наступному вигляді (зірочки означають кількість цифр):

**. — клас;

**.* — підклас;

**.** — група;

**.**.*- підгрупа;

**.**.** — вигляд.

Наведемо приклад коду КВЕД 2 з розділу А «Сільське, лісове господарство, мисливство, рибальство та рибництво»:

 • Клас 01 — Рослинництво і тваринництво, мисливство та надання відповідних послуг у цих галузях;
 • Підклас 01.1 — Вирощування однорічних культур;
 • Група 01.13 — Вирощування овочів, баштанних, коренеплідних і клубнеплодных культур, грибів і трюфелів;
 • Підгрупа 01.13.3 — Вирощування столових коренеплідних і клубнеплодных культур з високим вмістом крохмалю або інуліну;
 • Вид 01.13.31 — Вирощування картоплі.

Така деталізація коду (до шести цифр включно) для зазначення в заяві не потрібно. Код КОАТУУ досить прописувати в межах 4 цифр, тобто тільки до групи виду діяльності. Якщо ви вказали групу кодів (тобто код, що складається з чотирьох цифр, то в неї автоматично потрапляють коди підгруп та видів, тому їх не обов’язково вказувати окремо або доповнювати потім.

Приклад:

 • Група 01.13 «Вирощування овочів, баштанних, коренеплідних і клубнеплодных культур, грибів і трюфелів» включає в себе:
 • 01.13.1: Вирощування овочів;
 • 01.13.2: Вирощування баштанних культур;
 • 01.13.3: Вирощування столових коренеплідних і клубнеплодных культур з високим вмістом крохмалю або інуліну;
 • 01.13.4: Вирощування насіння овочевих культур, за винятком насіння цукрових буряків;
 • 01.13.5: Вирощування цукрового буряку і насіння цукрового буряку;
 • 01.13.6: Вирощування грибів і трюфелів;
 • 01.13.9: Вирощування овочів, не включених в інші угруповання.

Якщо ви вказали код КОАТУУ 01.13, то, наприклад, вирощування овочів і вирощування грибів і трюфелів входять в цю групу, тому не обов’язково вказувати їх окремо як 01.13.1 і 01.13.6, достатньо обмежитися кодом 01.13.

Приклади підбору кодів КВЕД в залежності від обраної сфери діяльності

Не завжди подання заявника про передбачувані кодах діяльності збігається з логікою структури класифікатора КВЕД. Наприклад, зрозуміло, що коли йдеться про діяльність, пов’язану зі складанням оренду квартир і офісів. Сюди підходять наступні коди КВЕД:

 • 68.20 Оренда та управління власним або орендованим нерухомим майном
 • 68.20.1 Оренда та управління власним або орендованим житловим нерухомим майном
 • 68.20.2 Оренда та управління власним або орендованим нежитловим нерухомим майном

Так само, досить логічно, збудовані види діяльності, пов’язані з торгівлею або наданням послуг таксі. Але ось, наприклад, дизайнер, пов’язаний з Інтернет-рекламою, може працювати під наступними кодами КВЕД:

 • 18.12 Інші види поліграфічної діяльності
 • 74.20 Діяльність у сфері фотографії
 • 62.09 Діяльність, пов’язана з використанням обчислювальної техніки та інформаційних технологій, інша
 • 73.11 Діяльність рекламних агентств
 • 73.12 Подання в засобах масової інформації
 • 90.03 Діяльність в області художньої творчості
 • 90.01 Діяльність в галузі виконавських мистецтв
 • 62.01 Розробка комп’ютерного програмного забезпечення

Як бачите, не завжди при підборі відповідних кодів КВЕД можна обмежитися одним класом або групою класифікатора. Рекомендуємо вам скористатися спеціальною добіркою кодів КОАТУУ за типом бізнесу:

Скільки кодів КОАТУУ можна вказувати в заяві?

Скільки завгодно, не забороняється вписати в заяву хоч весь класифікатор (питання тільки в тому — наскільки це вам потрібно). У лист А, де вказують коди КВЕД, можна вписати 57 кодів, але таких листів може бути і декілька, в цьому випадку основний вид діяльності вписують лише один раз, на першому аркуші А.

Зверніть увагу, що якщо вибраний вами код КВЕД відноситься до сфери освіти, виховання і розвитку дітей, медичного забезпечення, соцзахисту та соцобслуговування, дитячо-юнацького спорту, а також культури і мистецтва за участю неповнолітніх, то до заяви про реєстрацію треба буде додати довідки про відсутність судимості (п. 1(к) ст. 22.1 закону № 129-ФЗ). У законі така вимога обумовлюється тільки для фізичних осіб (тобто, ІП), а при реєстрації ТОВ такої довідки не потрібно. Надалі, коди КВЕД завжди можна буде додати, тому не обов’язково вписувати всі коди.

Відповідальність за ведення діяльності за КВЕД

Як такої, відповідальності за діяльність не за КВЕД не передбачено. І судова практика, листи Мінфіну підтверджують, що підприємець не підлягає відповідальності за здійснення видів діяльності, не зазначених в ЕГРІП або ЕГРЮЛ.

У той же час, якщо ви ведете діяльність не за прописаним або не внесеному пізніше кодом КВЕД, то можете бути притягнуті до адміністративної відповідальності у сумі до 5 000 рублів за ст. 14.25 КоАП РФ за «…неподання, або несвоєчасне подання, або подання недостовірних відомостей про юридичну особу або про індивідуальному підприємця». Коди КВЕД до переліку таких обов’язкових відомостей відносить ст. 5 (5) закону № 129-ФЗ від 08.08.01 року, так що треба буде поквапитися внести зміни в триденний строк після початку діяльності за новим кодом.

Основний вид діяльності за КВЕД

А от тут треба бути уважним. Справа в тому, що нарахування внесків за працівників по страхуванню від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань відбувається згідно тарифів за основним видом діяльності. Ніж до більш ризикової (травматичною або провокує профзахворювання) відноситься діяльність, тим вищий тариф страхових внесків.

До 15 квітня року, наступного за звітним, роботодавці повинні подати в ФСС документи, що підтверджують основний вид діяльності, в порядку, передбаченому Наказом Моз № 55 від 31.01.06 року. Організації подають таке підтвердження щорічно, а ІП — роботодавці тільки у разі, якщо вони змінили основний вид діяльності. Основним вважають той вид діяльності, одержані доходи від якого вище у порівнянні з доходами від іншої діяльності за минулий рік.

Якщо підтвердження не подано, то ФСС встановлює найвищі тарифи з усіх видів діяльності, зазначених у страхувальника, ось тут-то зайво вказані коди КВЕД та можуть бути дуже недоречними.

Як пов’язані податкові режими та коди КВЕД?

Всі спеціальні, вони ж пільгові податкові режими (УСН, ЕНВД, ЕСХН, ПСН) мають обмеження щодо виду діяльності, якщо ви маєте намір займатися певними видами діяльності, і при цьому вибираєте режим, на якому така діяльність не передбачена, то тут відбувається конфлікт інтересів. Треба буде змінити або податковий режим, або бажаний КВЕД. Щоб не потрапити в подібну ситуацію, рекомендуємо заздалегідь проконсультуватися з фахівцями з питання вибору відповідної системи оподаткування.

Наприклад, на УСН 2017 можна здійснювати страхову діяльність, добувати корисні копалини, крім поширених, виробляти підакцизні товари. На ЕНВД 2017 і ПСН можна робити тільки певні види послуг та займатися деякими видами торгівлі.

ОКВЕД 2017 підбираємо коди видів діяльності
Докладніше: Види діяльності, які потрапляють під патент в 2017 році для ІП

ЕСХН взагалі призначений тільки для видів діяльності, пов’язаних із сільським і рибним господарством. Правда, на загальній системі оподаткування (ОСН) немає обмежень, пов’язаних з видами діяльності, зате на ній найвища податкове навантаження.

Податкові спори, пов’язані з діяльністю за невказаному кодом КВЕД

Вся «залізобетонна» логіка податківців заснована на їх постійному прагненні до невизнання за платником податку права на податкову пільгу або зменшення податкової бази. Тут у хід іде все, у тому числі й відмова приймати витрати по операціях з контрагентами, якщо в них не зазначено вид діяльності, за яким відбулася господарська операція.

Найчастіше такі відмови пов’язані з визнанням витрат при розрахунку податку на прибуток і повернення ПДВ. Судді в таких суперечках, як правило, стають на бік бізнесмена, але якщо ви не хочете доводити справу до суду, то краще переконатися в тому, що у вашого партнера зазначений необхідний код за КОАТУУ.

Ще один важливий момент — коли податківці безпідставно намагаються довести, що діяльність по невказаному кодом КВЕД, в принципі, не є підприємницькою. Зокрема, відомі відмови у праві застосовувати податкову ставку 6% для підприємця на ССО Доходи, якщо він отримав ці доходи з невказаним кодами КВЕД. Такі доходи ФНС намагається оподаткувати ПДФО за ставкою 13%, як отримані фізособою від діяльності, не відноситься до підприємницької.

повідомити про новий код КОАТУУ або виключити колишній код?

Вище ми вже зазначали необхідність повідомляти в податкову інспекцію в триденний термін про те, що ви змінили здійснювані види діяльності. Індивідуальні підприємці повідомляють про зміну (додавання або виключення) кодів КОАТУУ за формою Р24001.

Для організацій порядок повідомлення про зміну кодів КОАТУУ буде залежати від того, чи вказані в Статуті відповідні види діяльності. Зверніть увагу, що якщо в переліку видів діяльності вписано вказівку на «…інші види діяльності, не заборонені законом» (або щось подібне), то вносити зміни в Статут не треба. Про зміну кодів КВЕД без зміни Статуту повідомляють за формою Р14001 .

Якщо ж нові коди і близько не підходять до вже вказаних у Статуті видів діяльності (наприклад, зазначено виробництво, а ви вирішили зайнятися торгівлею), і фрази про інших, які не суперечать закону видах діяльності, в ньому не прописано, то використовують форму Р13001. У цьому випадку доведеться сплатити ще і держмито в розмірі 800 рублів.

Короткий мінімум, який треба знати про КОАТУУ

 1. Коди КВЕД — це статистичне позначення коду видів діяльності, які заявник вказує у заяві про реєстрацію ІП або ТОВ.
 2. Вказати у заяві треба хоча б один код діяльності, максимальна кількість кодів КВЕД теоретично нічим не обмежена.
 3. Немає сенсу вказувати в заяві як можна більше кодів (на всякий випадок), т. к. при реєстрації ІП серед них можуть виявитися ті, для ведення яких потрібно додатково до звичайного пакету документів пред’явити довідку про відсутність судимості.
 4. Якщо ви обрали спеціальний податковий режим, то при виборі кодів КВЕД необхідно враховувати обмеження за видами діяльності на цьому режимі.
 5. За наявності працівників основний вид діяльності треба підтверджувати в ФСС до 15 квітня: для організацій щороку, для ІП тільки в разі зміни основного коду, оскільки від цього залежать тарифи страхових внесків на працівників.
 6. Відповідальності за діяльність не за зазначеними кодами КВЕД не передбачено, але за несвоєчасне (протягом трьох днів) повідомлення про зміну кодів може бути накладено адміністративний штраф до 5 тис. рублів.
 7. якщо у вас або вашого контрагента відповідних кодів КВЕД можливі податкові спори, з відмовою зменшувати податкову базу або застосовувати іншу податкову пільгу по угоді.

ОКВЕД 2017 підбираємо коди видів діяльності
Читайте також:

Сподобалася стаття?

Підпишіться на оновлення і отримуйте всі корисні матеріали для підприємців прямо на пошту!

Короткий опис статті: реєстрація в ок Коди КВЕД — це статистичні відомості, які призначені для того, щоб повідомити державним органам, чим саме планує займатися новий суб’єкт підприємницької діяльності. Наша форма підбору кодів КВЕД допоможе вам розібратися в цьому питанні. ОКВЕД,підбір кодів КВЕД,види діяльності за КВЕД,загальноросійський класифікатор видів діяльності

Джерело: КВЕД 2017 – підбираємо коди видів діяльності

Також ви можете прочитати