Історія створення соціальної мережі однокласники. SMM блозі

20.10.2015

Історія створення соціальної мережі «однокласники»

«Однокласники», точно так само, як ВКонтакте або МойМир, є одним з найбільш відвідуваних ресурсів в Рунеті. Знаходиться соціальна мережа «Однокласники» на другому місці та поступається першістю лише проектом Павла Дурова. Але яким чином і чому нікому не відома спочатку соцмережа завоювала серця багатомільйонної аудиторії за порівняно невеликий проміжок часу? Про це, а також історії становлення «Однокласників» піде мова в статті.

Трохи статистики

Проект «Однокласники» позиціонується як багатомовна соціальна мережа, створена для пошуку однокласників і однокурсників, рідних людей і родичів, безпосереднього спілкування з ними. Вона була запущена 4 березня 2006 року веб-розробником з Росії Альбертом Попковим.

Сім’я Попкова переїхала в Москву в 1975 році. Вже в 16 років Попков освоював ази програмування і навіть намагався заробити на цьому. Сервіс «Однокласники» Альберт почав розробляти ще в 2000 році, проте зміг запустити тільки в 2006 році. За два роки існування в ньому встигли зареєструватися близько 9 мільйонів осіб. Тільки в першому кварталі 2008 року сайт Odnoklassniki.ru приніс його власнику 3.3 мільйона доларів, і близько 25 мільйонів за 2008 рік. Перший рік розвитку мережа була збитковою і змогла вийти у плюс тільки в 2009-м.

За даними за квітень 2010 року, даний сайт займав п’яте місце за щомісячним охопленням для російськомовної аудиторії віком 14-55 років. Вже в липні 2011 року проект налічував понад 100 млн. зареєстрованих користувачів. У березні 2012 року їх було вже 148 мільйонів, а в січні 2013 року – понад 205 мільйонів. Середня відвідуваність сайту становила 44 млн. відвідувачів на добу.

Розвиток Однокласників. 2006 рік.

Спочатку проект позиціонувався як хобі. Людина на ім’я Альберт Попков розвивав його як аматорський проект з мінімальними вкладеннями і надіями. Він створювався у вільний від основної роботи час. Першим офіційно зареєстрованим користувачем російського стартапу став дизайнер соціальній мережі Дмитро Уткін. Примітно, що аудиторія сайту почала стрімко зростати без яких-небудь серйозних вкладень і реклами. У листопаді 2006 року вона вже досягла 1.5 мільйона зареєстрованих користувачів. Творець порталу прийняв рішення зареєструвати «Однокласники» як юридична особа. У му ж році виникли серйозні фінансові проблеми. Соціальна мережа вимагала хороших фінансових вливань, яких поки що не було. Особисті гроші Попкова стрімко танули, і програміст опинився перед непростим вибором: продати перспективний проект або продовжити його розвиток, знайшовши хорошого інвестора. На щастя, восени 2006-го року такий чоловік був знайдений. «Однокласники» майже миттєво змінили технологічну платформу, залучили кваліфікованих фахівців і майже миттєво стали серйозною компанією.

2007-й рік. Перші плоди слави.

Будь проект при достатньої фінансової підтримки та структурно-технологічних змінах буде розвиватися далі. Соціальна мережа «Однокласники» не стала винятком. Влітку 2007-го року аудиторія сайту зросла майже до 4 мільйонів відвідувачів. Сайт почав обростати абсолютно новими можливостями і функціями. Наприклад, з’явилася можливість виділити найбільш улюблених друзів, перегляд списку осіб, відображення «друзів моїх друзів» та ін. Тепер можна було шукати своїх знайомих не тільки по школі, але і по ВУЗам, місць відпочинку і роботи, служби. Між тим, як вже говорилося вище, при всьому своєму функціоналі і багатомільйонної аудиторії до 2009-го року сайт залишався збитковим.

Вересень 2007-го року ознаменувався для проекту продажем 30% акцій латвійського підприємству Фортиком (зараз соціальна мережа належить Mail.Ru Group). Через всього пару місяців після укладення угоди стався черговий сплеск активності користувачів. У листопаді 2007-го року проект вдруге став лауреатом престижної премії «За внесок у розвиток Інтернету в Росії».

2008-й рік. Перший фінансовий скандал.

За підрахунками аналітиків, в 2008-й рік «Однокласники» увійшли з пристойною аудиторією в 25 мільйонів осіб і 6 мільйонів щоденних відвідувань. Активні користувачі могли створювати так звані групи за інтересами, наповнювати персональні фотоальбоми. Несподівано для всіх у жовтні реєстрація в соціальній мережі Попкова стала платною. Цікаво, що розробники залишили можливість «усіченого» використання соцмережі, при якому не можна було завантажувати фотографії, ані відправляти повідомлення. Для отримання повноцінного доступу до функціоналу вимагалось надіслати текстове повідомлення.

Фінансовий скандал дійшов Попкову так само несподівано. Виявляється, він уклав трудовий договір з i-CD Publishing в той час, коли вже працював над «Однокласниками». Тобто, авторська мережа Попкова стала свого роду конкурентом проекту Пассадо, для розробки якого і був найнятий російський фахівець. В результаті тривалих переговорів сторони знайшли компроміс. Попков виплатив британцям невелику по тим часам компенсацію і залишив за собою право на «Однокласники».

Виручка від реклами в російській соціальній мережі склала близько 35 мільйонів американських доларів, а інвестиції перевищили 3-4 мільйони. Між тим, аудиторія зростав так стрімко, що керівництву потрібно було знайти ще 7 мільйонів доларів для забезпечення безперебійної роботи web-сайту.

2009-й рік. Вихід на прибуток.

У 2009-му році за обсягом російськомовної аудиторії у віці від 14 років до 55 «Однокласники» вперше вийшли на почесне п’яте місце серед всіх інших сайтів. Зокрема, з’явилася послуга, яка дозволяла закрити свою сторінку від перегляду сторонніх користувачів.

Навіть у фінансовому відношенні 2009-й став переломним. Саме тоді соціальна мережа почала приносити прибуток. В кінці року вона досягла 11.6 млн. доларів. Примітно, що всього рік тому мережа була винна кредиторам 95.3 млн рублів.

2010-й рік. Новий власник.

Не менш знакова подія в історії «Однокласників» в 2010-му році. 31 серпня проект став власністю компанії Digital Sky Technologies. Менше ніж через місяць вона змінила колишню назву на Mail.ru. Тепер новий власник контролював 100% акцій соціальної мережі «Однокласники».

Варто зауважити, що підприємство Mail.Ru Group початок купувати акції проекту Попкова майже рік потому дати заснування «Однокласників». На початку 2009-го воно володіло вже 75% акцій, а в 2010-му DST стало практично одноосібним і 100% власником соцмережі.

Кількість користувачів другий після ВКонтакте соціальної мережі перевалило за 45 мільйонів. Розробники продовжили розширення функціоналу. Одна за однією на сайті почали з’являтися гри і перша бета-версія відеочату. А в кінці серпня платну реєстрацію нарешті скасували.

До кінця 2010 року виручка соцмережі «Однокласники» склала 68.9 млн. доларів, а чистий прибуток досяг 31.6 мільйонів. Дивно, що більша частина доходу (а це 45.7 мільйона доларів) припала на рекламу, як вважали багато, а на додаткові, другорядні послуги. Йдеться про іграшки, на які миттєво «підсіла» левова частина аудиторії. Просувати їх керівництво соцмережі початок ще в початку квітня 2010-го. Через два роки на ігрових додатках «Однокласники» заробили 135 мільйонів американських грошей. На той час ця сума становила майже половину від ігрового ринку інтернету.

2011-й рік. Прибуток зростає.

2011-ий рік ознаменувався введенням абсолютно нової системи авторизації. У користувачів нарешті з’явилася можливість використовувати контактні дані соцмережі і на інших порталах. Поділ друзів на групи, прикріплення до акаунта банківських карт також стало доступно в цьому році. Не могли залишитися осторонь і медіа-можливості. Так, в «Однокласниках» з’явився абсолютно новий музичний розділ. Панель з посиланнями на різні проекти Mail.ru з’явилася у верхній частині сторінки Однокласників.

Тільки за першу половину 2011-го року виручка соцмережі перевищила 57 мільйонів доларів і склала ? усієї виручки Mail.Ru. У порівнянні з минулим 2010-им роком, добова аудиторія «Однокласників» зросла майже в два рази.

2012 – 2014 роки. Нові рекорди.

Незважаючи на те, що Mail.Ru чекали нові фінансові конфлікти, пов’язані з британською фірмою, в 2012 році кількість користувачів соцмережі «Одноклассники» перевищило позначку в 135 мільйонів. У 2013-му році щоденна аудиторія досягла 40 мільйонів чоловік. Сама по собі соціальна мережа «Однокласники» опинилася в десятці найкращих соцмереж світу. Згідно зі статистикою, в російській мережі для спілкування і пошуку однокласників зареєструвалися користувачі з 229 країн світу. Наприклад, у США на той момент проживало 1 мільйон регулярних відвідувачів «Однокласників».

2014-й рік ознаменувався подальшим розширенням функціоналу і зростанням аудиторії. Соціальну мережу «навчили» відзначати себе на фотографіях одного, ділитися відео (навіть з’явилася спеціальна кнопка!), підписуватися на відеоканали, надсилати відео в повідомленнях.

Питання приватності.

Питання приватності соціальної мережі «Однокласники» завжди стояло досить гостро. Сьогодні кожен користувач мережі може побачити імена тих, хто відвідував його сторінку. Також існує спеціальна «Стрічка активності, у якій відображаються всі публічні дії користувачів зразок додавання друзів, завантаження фото, повідомлень у групах та ін. При підключенні платної послуги «Невидимка» завжди можна приховати відвідування від сторонніх очей.

Ще одним способом забезпечення приватності користувачів в «Однокласниках» є створення віртуала. Ще одним способом приховати відвідування сторінки користувача є видалення облікового запису. Після цього у всіх користувачів, чиї сторінки були відвідані, перестане відображатися навіть згадка про факт заходу.

Ще один нюанс на завершення. У користувачів немає можливості змінити адресу своєї пошти, якщо вони не мають доступу до телефону, які приймає короткі повідомлення.

Короткий опис статті: соціальна мережа однокласники Історія створення соціальної мережі однокласники та її розвиток історія створення, однокласники, соціальна мережа,Однокласники

Джерело: Історія створення соціальної мережі «однокласники» | SMM блог

Також ви можете прочитати